Logoterapia (z gr. logos = zmysel, therapeia = liečenie) je medzinárodne uznávaná a empiricky potvrdená forma psychoterapie zameraná na zmysel.
Logoterapia sa často označuje ako tretia škola viedenskej psychológie (1. psychoanalýza Sigmunda Freuda, 2. individuálna psychológia Alfreda Adlera). Kým vo Freudovej teórii je hlavná motivačná sila človeka „vôľa k slasti“, v Adlerovej teórii „vôľa k moci“, Frankl hovoril, že v človeku je viac ako len túžba po naplnení pudov a mocenských snáh, za hlavnú motiváciu človeka považoval „vôľu k zmyslu“.
Narozdiel od freudovskej tradície hlbinnej psychológie, Frankl označil logoterapiu za psychológiu výšin. Kým psychoanalýza je viac orientovaná na minulosť a nevedomé procesy, logoterapia obracia svoj pohľad na budúcnosť a niečo, čo život človeka presahuje (duchovná dimenzia). Pracuje s témou osobnej zodpovednosti, slobody, hodnotami.
„Je krásne vedieť, že moja vlastná budúcnosť a s ňou i budúcnosť vecí a ľudí okolo mňa je do určitej, hoci malej miery, závislá od mojich rozhodnutí.“ – V. Frankl –
Zmysel možno uskutočňovať prostredníctvom 3 typov hodnôt:
- tvorivé hodnoty (vytvorenie diela alebo skutku, ktoré je potrebné vykonať) = to, čo dávame svetu.
- zážitkové hodnoty (dobro, pravda, krása, kultúra, láska) = to, čo si berieme zo sveta.
- postojové hodnoty = to, ako sa pozeráme na svet a staviame k udalostiam.
Frankl sformuloval základné myšlienky logoterapie ešte pred jeho uväznením v koncentračných táboroch. Táto skúsenosť s najhoršími ľudskými podmienkami mu nakoniec poskytla možnosť overiť jeho teóriu v najťažších podmienkach. Potvrdilo sa, že tí, ktorí boli orientovaní na zmysel v budúcnosti, ktorý sa má ešte naplniť, mali väčšiu motiváciu a šancu prežiť.
Jedným z hlavných cieľov logoterapie je pomôcť človeku pri odkrývaní a uskutočňovaní životného zmyslu, ktorý je pre každého individuálny. K logoterapii patrí aj humor, ktorý pomáha získať od náročnej situácie odstup.
„Pokus rozvíjať zmysel pre humor a brať veci s humorom je určitý druh triku, ktorý sa človek naučí pri osvojení si umenia života.“ – V. Frankl –
Logoterapia ponúka okrem klinickej aplikácie (ako druh psychoterapie) aj ucelenú životnú filozofiu.
„Štandardné diela o logoterapii nie sú určené ani tak psychoterapeutom, aby ich zoznámili s takou alebo onakou technikou, ale skôr pacientom samým“. – V. Frankl –