Rozvoj profesijných a osobných zručností zdravotníckych pracovníkov s aplikáciou logoterapeutických prvkov
(Január – november 2025, Trnava)
Slovenský inštitút logoterapie (SILOE) plánuje otvoriť akreditovaný program sústavného vzdelávania, ktorý je primárne určený pre zdravotníckych pracovníkov. Program sústavného vzdelávania je akreditovaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Program bude ukončený potvrdením a vydaním dodatku k potvrdeniu o absolvovaní akreditovaného študijného programu sústavného vzdelávania pre zdravotníckych pracovníkov. Zúčastniť sa programu môžu aj záujemcovia z iných profesií, ktorým bude vystavené osvedčenie o absolvovaní kurzu.
Informácie o programe sústavného vzdelávania
Anotácia: Program sústavného vzdelávania je zameraný na trojdimenzionálne chápanie osobnosti, piliere logoterapeutického prístupu a základné osvojenie teórie V. E. Frankla. Program ponúka rozšírenie zvládacích stratégií pri riešení náročných životných situácii v osobných a profesijných vzťahoch, základné zručnosti rozpoznania manipulatívneho správania, prácu s emóciami. Je zameraný na nové možnosti prekonávania životných neistôt, pocitov strachu, viny, posttraumatický rozvoj človeka. Ponúka prácu s hodnotami a odrývanie osobného zmyslu života.
Program sústavného vzdelávania je koncipovaný teoretickými poznatkami a doplnený sebaskúsenostnými aktivitami.
Celkový časový rozsah programu: 9 stretnutí /72 hodín
Časový rozsah tematických modulov: 1 deň (8 hodín/ 1 hodina= 45 min.)
Počet kreditov: 24 kreditov
Počet účastníkov: limitovaný (max.20), o zaradení rozhoduje dátum uhradenia poplatku.
Termín sústavného vzdelávania: január- november 2025 (okrem letných prázdnin)
Miesto sústavného vzdelávania: Trnava
Poplatok: 630 €
Podmienky uchádzania sa o program sústavného vzdelávania:
(a) ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa v doktorskom študijnom programe- lekár, zubný lekár;
(b) ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa – farmaceut, sestra, pôrodná asistentka, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, radiologický technik;
(c) úplné stredné odborné vzdelanie: asistent výživy, dentálna hygienička, diplomovaný rádiologický asistent, zdravotnícky záchranár, zubný technik,technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, asistent výživy, očný optik, ortopedický technik, praktická sestra, diplomovaná všeobecná sestra, zubný asistent, sanitár.
Pokyny k podávaniu prihlášky na program sústavného vzdelávania:
- Prihláška na sústavné vzdelávanie (predpísaný formulár na stiahnutie tu)
- Profesný životopis
- Zoznam absolvovaného vzdelania
- Kópia diplomu o získanom stredoškolskom alebo vysokoškolskom vzdelaní
- Zoznam prečítanej odbornej literatúry súvisiacej s témou logoterapie
Pri uchádzaní sa o program sústavného vzdelávania pošlú záujemcovia dokumenty do 15.12.2024 na adresu: Mária Dědová, Slovenský inštitút logoterapie, Rybníková 13/A, 917 01 Trnava.
Poplatok je 630€. Poplatok zahŕňa odmenu pre lektorov, prenájom priestorov, pracovné materiály, organizačné zabezpečenie, coffee break. Cestovné, ubytovanie a stravné si hradia účastníci. Program je ukončený potvrdením a vydaním dodatku k potvrdeniu o absolvovaní akreditovaného študijného programu sústavného vzdelávania.
Program sústavného vzdelávania je akreditovaný Ministerstvom zdravotníctva SR.
Kontakt: institut.logoterapia@gmail.com; 0911 711 148
Témy jednotlivých modulov:
Téma 1 Človeka z hľadiska trojdimenzionálneho chápania osobnosti. Sebapoznanie, sebarozvoj z pohľadu logoterapie.
Téma 2 Aspekty vývinovej psychológie.
Téma 3 Rozvoj komunikačných zručností. Princípy efektívnej komunikácie a manipulatívne techniky. Empatia, význam oceňovania, „vzdorná moc ducha“.
Téma 4 Hodnoty a ich význam v živote. Hodnoty tvorivé, zážitkové a postojové. Motivácia a ciele v živote. Svedomie ako „orgán zmyslu“.
Téma 5 Záťaž, stres a zvládacie stratégie v pomáhajúcich profesiách
Téma 6 Veľká triáda logoterapie: utrpenie, vina, smrť. Kríza a trauma, posttraumatický rozvoj človeka.
Téma 7 Odpustenie v medziľudských vzťahoch.
Téma 8 Piliere zmyslu života a životné výzvy. Existenciálna frustrácia a neuróza, reakcie na stratu zmyslu života. Životná zmysluplnosť v osobnom a profesijnom živote.
Téma 9 Zdravý životný štýl, salutogenéza, rozvoj odolnosti a reziliencie.
Termíny
Termíny vzdelávania:
- modul 25.1.2025
- modul 22.2.2025
- modul 22.3.2025
- modul 26.4. 2025
- modul 24.5.2025
- modul 21.6.2025
- modul 20. 09.2025
- modul 11.10.2025
- modul 22.11.2025
Lektori vzdelávania
doc. PhDr. MÁRIA DĚDOVÁ, PhD. – psychologička a psychoterapeutka, pôsobí na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Venuje sa témam z oblasti školskej a poradenskej psychológie, špecificky téme šikanovania a existenciálnym témam. Má ukončenú špecializáciu v Poradenskej psychológii, absolvovala dlhodobý výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze, krátkodobý psychoterapeutický výcvik v kognitívno- behaviorálnej terapii pre deti a adolescentov. V psychoterapeutickej praxi sa venuje problémom v medziľudských vzťahoch, zvládaniu náročných životných situácií, odkrývaniu hodnôt a zmyslu života v kontexte somato- psycho- spirituálneho chápania osobnosti človeka. V súčasnosti je prodekankou FF TU.
doc. PhDr. EVA NANIŠTOVÁ, CSc. – psychologička a psychoterapeutka, zakladateľka Slovenského inštitútu logoterapie (SILOE), supervízorka a garantka akreditovaného výcviku v logoterapii a existenciálnej analýze. Okrem privátnej psychoterapeutickej praxe aktuálne pôsobí na Ústave klinickej psychológie Fakulty psychológie PEVŠ v Bratislave. Absolvovala dlhodobé zahraničné výcviky v integratívnej psychoterapii a logoterapii (Poľsko) a liečbe traumy (Kanada). Výskumne i v terapeutickej praxi sa venuje témam z oblasti logoterapie a psychoonkológie, psychológie domova a terapie odpustením. Pôsobila ako odborný zástupca iným zdravotníckym pracovníkom pre odbor Poradenská psychológia a odbor Psychoterapia v Inštitúte existenciálnej psychológie a noo-logoterapie na Trnavskej univerzite, v Psychologickej ambulancii poradenskej psychológie TU a v Ambulancii klinickej psychológie NsP Milosrdní bratia v Bratislave.
Mgr. MARTA GAŠPARÍKOVÁ, PhD. – klinická psychologička a psychoterapeutka, pôsobí v psychologickej ambulancii UNsP a na spojenej škole v Bratislave. Má ukončený dlhodobý psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze, v psychotraumatológii a EMDR. Venuje sa psychodiagnostike a psychoterapii zameranej na psychotraumu, sebaobraz a existenciálne témy.
Mgr. PETER KRAJMER, PhD. – klinický psychológ. Už počas štúdia na vysokej škole sa venoval vývinovej psychológii a problematike psychických porúch detského vývinu a v tejto oblasti publikoval viaceré vedecké články. V roku 2015 absolvoval kurz „Psychológie zdravia so zameraním na detskú psychoonkológiu“ v Padove. V júni 2023 ukončil dlhodobý psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze. Psychoterapeuticky sa venuje adolescentom a mladým dospelým. Od roku 2008 pôsobí na KDHaO, zúčastňoval sa táborov a akcií s deťmi a rodinami s onkologickým ochorením. Leží mu na srdci kontinuita zdravého vývinu dieťaťa aj celej rodiny, ktorá má život poznačený rakovinou. Je ženatý, má 4 deti, rád športuje.
Mgr. STANISLAV MICHALSKÝ – psychológ, psychoterapeut, krízový intervent. V rámci primárne penitenciárnej psychológie sa venuje psychodiagnostike a krízovej intervencii, nasledovanej psychologickým poradenstvom a psychoterapiou. Špecificky sa venuje témam porúch osobností, závislostiam a suicidalite. Absolvoval dlhodobý výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze, výcvik v krízovej intervencii, viaceré kurzy v diagnostických (najmä projektívnych) metódach. V terapeutickej práci kladie dôraz na naratívny, existenciálny, krátkodobý a podporný prístup, zameriava sa na pomoc pri bilancovaní života v krízových a hraničných životných situáciách, afektívnych poruchách a poruchách osobnosti.
Mgr. MÁRIO SCHWARZ, PhD. – psychológ, psychoterapeut, mediátor a supervízor pôsobí na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Venuje sa témam z oblasti psychológie manažmentu a psychológie rodiny, najmä riešeniu konfliktov, mediácie a odpusteniu. Absolvoval dlhodobý výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze. Má ukončený aj mediačný výcvik a je zapísaný v zozname mediátorov vedenom na MS SR. Absolvoval tiež dlhodobé vzdelávanie v supervízii a je zapísaný v zozname supervízorov na MPSVaR SR. Pracuje v Psychologickej ambulancii Centra podpory študentov pri Trnavskej univerzite.
Mgr. VIKTOR SVETSKÝ, PhD. – psychológ, logoterapeut a psychoterapeut akreditovaný Inštitútom Viktora Frankla vo Viedni. V oblasti poradenstva a psychoterapie pôsobí od roku 2007, aktuálne spolupracuje s poradenským centrom KROK v Bratislave. Zároveň pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave na Katedre psychológie Filozofickej fakulty, kde úspešne dokončil doktorát z klinickej psychológie. Má ukončený výcvik v logoterapii a existenciálnej analýze v Slovenskom inštitúte logoterapie – SILOE. Pravidelne sa vzdeláva na podujatiach organizovaných Wheaton College (USA) a je absolventom Cambridge Scholars Network. V praxi sa zameriava na viacero oblastí, vrátane religióznych klientov, rozvoja hodnôt, práce s úzkosťami, obsedantnými myšlienkami a krízami identity.
Mgr. MARTINA VEREŠOVÁ – psychologička, vyštudovala jednoodborovú psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne, komplexný terapeutický výcvik absolvovala v Slovenskom inštitúte logoterapie (SILOE). Vyše 12 rokov sa venuje firemnému vzdelávaniu. Záujem o psychológiu a vzdelávanie prepája v roli lektorky. V súkromnej praxi pracuje s dospelými klientmi. Prevažne sa zameriava na témy z pracovnej oblasti, vzťahov, či zmysluplnosti v živote. Ako dobrovoľníčka pracovala s rôznymi cieľovými skupinami – v domovoch sociálnych služieb a tiež v nízkoprahovom zariadení pre deti a mládež.
Mgr. JANKA BIEŠČAD VINDIŠOVÁ, PhD.- je odbornou asistentkou na Katedre psychológie FF Trnavskej univerzity, pracuje tiež ako školský psychológ a psychológ v súkromnej praxi. Absolvovala výcvik v Rodinnej terapii a terapii vzťahovej väzby, Terapii hrou a Muzikoterapii, ako aj krátkodobé kurzy v diagnostike, práci so skupinou a vybraných terapeutických technikách. Od roku 2017 je frekventantkou dlhodobého psychoterapeutického výcviku v Logoterapii a existenciálnej analýze a od septembra 2021 aj certifikovaného výcviku v EMDR terapii v Českej republike. V rámci psychologického poradenstva a terapie sa zameriava na emocionálne, vzťahové, rodinné a výchovné problémy s osobitným dôrazom na integráciu duševnej a duchovnej perspektívy pri pohľade na človeka.